Published on 24/10/2013, in ● Słodkości.

Pewnie odwrotnie niż większość moich znajomych, nie przepadałam do niedawna za bezami. Nie widziałam nic nadzwyczajnego w tych kruszących się, mdło słodkich kulkach. Ale jak to mówią „tylko krowa nie zmienia zdania” i postanowiłam dać im drugą szansę :) Suszyłam je nie za krótko, nie za długo, lecz w sam raz dzięki czemu ich środek pozostał delikatnie ciągnący, a ich intensywną słodycz hamują solone orzeszki, które urozmaicają smak deseru. Zrobić, spróbować, schować na klucz i nie jeść wieczorami! Można je jeść jedna za drugą, a kalorii to trochę mają ;)

Bezy z toffi i orzeszkami ziemnymi

Składniki:
8 sztuk

  • 4 białka
  • 275 g cukru

Sos toffi:

  • 50 g masła
  • 100 g jasnego cukru muscovado
  • 2 łyżki jasnego syropu (dałam goldem syrup)
  • 75 ml śmietanki 30% lub 36%
  • 150 g orzeszków ziemnych (solonych)

Wykonanie:

W misce mieszamy białka z cukrem i wstawiamy do kąpieli wodnej. Podgrzewamy do 65°C, od czasu do czasu, mieszamy. Następnie zdejmujemy z ognia i czekamy aż ostygnie. Gdy białka z cukrem dojdą do temperatury pokojowej ubijamy na wysokich obrotach.

Sos toffi: orzeszki ziemne drobno siekamy. Do garna wlewamy syrop, dodajemy cukier i masło. Zagotowujemy i trzymamy na wolnym ogniu przez ok. 5 minut. Dolewamy śmietankę i gotujemy kolejnych 8 minut. Po tym czasie odstawiamy do przestygnięcia. Dodajemy orzeszki.

Wystudzony sos toffi dodajemy do masy bezowej. Bezy wykładamy łyżką na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.

Piekarnik nagrzewamy do 130°C. Pieczemy przez około 50 minut (w zależności od wielkości bez).

Przed podaniem studzimy . Środek bezy powinien być ciągnący.

Smacznego!

Bezy z toffi i orzeszkami ziemnymi

Bezy z toffi i orzeszkami ziemnymi

Źródło przepisu: „Food & Friends” numer 2.

strzalka

Jeżeli opis tego dania chwycił Cię za serce ;) a przepis wydał Ci się ciekawy lub inspirujący, będzie mi niezmiernie miło jeżeli wyrazisz swoją radość lajkiem albo innym tweetem ;) DZIĘKUJĘ